May 21, 2026 Deixa un missatge

Com triar el material d'acer del motlle per a motlles d'injecció?

Per què la selecció d'acer és una decisió-a llarg termini, no un detall d'adquisició

Quan els enginyers pensen en aMotlle d'injecció d'engranatges del motor, l'atenció se sol centrar en la geometria de la cavitat, el disseny de refrigeració i l'estratègia de gating. La selecció d'acer pot semblar un detall per lliurar al fabricant de motlles. A la pràctica, l'elecció de l'acer determina cinc coses que importen durant tot el programa de producció:

Vida útil del motlle - quants cicles fa l'eina abans que el desgast o la fatiga obliguin la renovació

Estabilitat dimensional sota càrrega cíclica - tant si el perfil de la dent manté la seva forma en milions de trets

Durabilitat de l'acabat superficial - quant de temps roman una superfície polida o texturada a l'especificació

Interval de manteniment i cost - amb quina freqüència l'eina necessita atenció i quin cost cada intervenció

Compatibilitat amb el plàstic que s'està modelant - tant si l'acer resisteix la corrosió o l'atac químic de la resina o dels seus additius

Prendre aquesta decisió correcta en l'etapa de disseny és un dels passos preventius més rendibles-disponibles. Un estudi del 2020 publicat alRevista de tecnologia de processament de materialsva trobar que les discrepàncies de selecció d'acer de motlle - principalment sota l'-especificació de duresa de les resines abrasives - eren responsables d'aproximadament el 28% dels costos d'eines no planificats en un grup enquestat de 85 programes de motlles de producció. En concret, per a una eina d'engranatges de precisió, on les toleràncies dimensionals de les dents de l'engranatge són ajustades i els materials abrasius són habituals, les conseqüències de l'acer -especificat són directes i mesurables.

Les principals categories d'acer del motlle i per a què serveixen

P20 / 718 - Pre-endurit, bona mecanització, vida útil moderada

El P20 és un dels acers de motlle més utilitzats a tot el món, que es subministra pre-temprat a aproximadament HRC 30-36. El motlle es pot mecanitzar directament a les dimensions finals sense un pas d'enduriment posterior, la qual cosa redueix el temps de lliurament i el cost de mecanitzat.

On P20 funciona bé:

Eines de volum baix-a-mitjà amb termoplàstics no-abrasius (ABS, PP, PE, niló sense farcit)

Prototips i eines de pont on el lliurament ràpid importa més que la màxima vida útil del motlle

Components de base de motlle estructural grans on la duresa no és el requisit principal

On falla el P20:

QualsevolMotlle d'injecció d'engranatges del motoraplicació amb resines farcides-de vidre o mineral-- la duresa és insuficient i el desgast comença immediatament

Els programes de gran-volum orientats a 800,000+ cicles - Les eines P20 necessiten una renovació molt abans d'aquest punt

Aplicacions que requereixen una superfície de mirall polida - La duresa de P20 limita el grau de poliment que es pot aconseguir

Per a aquest tipus de motlle que produeix components de precisió a partir de PA66 GF30 o resines d'enginyeria farcides similars, P20 és simplement el material equivocat. Produirà bones-mostres de primera sortida, però es degradarà progressivament durant la producció.

H13 - Calor-Tratable, alta duresa, llarga vida útil

H13 és l'estàndard del sector per a motlles d'injecció exigents i de gran-volum. Es tracta d'un acer per eines de treball calent-que és rugós-mecanitzat en condicions de recuit i després-enduret a HRC 48–54 abans de l'acabat final. H13 és l'especificació de base correcta per a qualsevol motlle d'engranatge que processi resines d'enginyeria abrasives a volums de producció superiors a 500.000 trets.

Punts forts de H13:

L'alta duresa posterior al-tractament - resisteix el desgast de fibres de vidre, càrregues minerals i partícules abrasives similars

Excel·lent tenacitat per a la seva classe de duresa - resisteix l'esquerdament per fatiga en característiques geomètriques fines com les arrels de les dents d'engranatge

La bona resistència a la fatiga tèrmica - gestiona l'escalfament i el refredament repetits sense esquerdes superficials

Vida útil del motlle de 1.000,000+ trets amb un manteniment correcte; sovint 2.000,000+ per a eines d'alta-duresa-ben mantingudes

Limitacions:

Requereix tractament tèrmictment després del mecanitzat en brut, afegint 2-4 setmanes al termini de lliurament

La distorsió dimensional durant el tractament tèrmic s'ha de planificar en la seqüència de mecanitzat

Més difícil de mecanitzar en condicions endurides - les operacions d'acabat utilitzen EDM i rectificat

No inherentment resistent a la corrosió-- requereix protecció superficial en emmagatzematge humit

H13 a HRC 50–52 és l'especificació estàndard per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor amb resines d'enginyeria. La duresa resisteix el desgast dels flancs de les dents dels engranatges, on la precisió dimensional determina directament la qualitat de la malla, i la duresa resisteix l'esquerdament a les seccions primes entre les dents.

S136 / 420SS - inoxidable, resistent a la corrosió-

S136 i els acers de motlle inoxidable similars (grau 420-modificat per a l'ús de motlles) proporcionen una resistència a la corrosió que no tenen els acers estàndard per a eines. Es poden tractar tèrmicament amb HRC 50–52, combinant la duresa útil amb la resistència a l'òxid.

Millors aplicacions:

El processament del PVC - el gas HCl alliberat durant l'emmotllament corroeix els acers estàndard ràpidament

Peces-de contacte mèdic i alimentari que requereixen superfícies de motlle estèrils

Parts òptiques transparents que requereixen poliment mirall mantingudes sense oxidació superficial

Entorns operatius humits on la norma H13 requeriria un tractament de protecció constant

Per a un motlle estàndard amb niló o POM, S136 normalment s'especifica sobre-des del punt de vista de la corrosió i afegeix un cost sense un benefici proporcional. Es converteix en l'opció correcta si la resina és corrosiva o l'entorn operatiu és molt humit.

NAK80 / 2738 - Pre-Endurit, Mirall-Capaç de polonès

NAK80 és un acer per eines d'aliatge de níquel-alumini-aliatge de coure subministrat pre-temprat a HRC 40–43. La seva propietat destacada és la politabilitat - aconsegueix un acabat mirall de grau A1 (Ra 0,02 µm o inferior) més fàcilment que P20, sense requerir enduriment.

Millors aplicacions:

Carcassa d'electrònica de consum amb superfícies cosmètiques de primera qualitat (aplicacions de motlle d'injecció de carcassa de ratolí)

Embalatges cosmètics i articles de luxe on la brillantor superficial és el principal factor d'especificació

Qualsevol part on l'acabat de la superfície A-s'ha de mantenir de manera coherent durant milions de cicles

Un motlle d'injecció de carcassa de ratolí per a un producte premium sovint especifica NAK80 per a les insercions de la cavitat cosmètica: la duresa (HRC 40–43) és adequada per a ABS no -abrasiu, la politabilitat és superior a P20 i no es requereix cap pas de tractament tèrmic. Per a programes de gran-volum superior a 800.000 trets, H13 ofereix una vida útil més llarga, però requereix un treball de poliment més especialitzat per aconseguir la mateixa qualitat de superfície.

8407/SKD61 - Premium H13 Equivalent

8407 (designació Uddeholm) i SKD61 (estàndard industrial japonès) són equivalents de grau superior a l'estàndard H13, produïts amb una neteja de l'acer més alta (menys inclusions no-metàl·liques), una millor duresa amb una duresa elevada i una resposta de tractament tèrmica més consistent en seccions transversals-àmplies.

Per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor exigent amb un objectiu de vida útil superior a 2.000.000 de trets, o per a motlles d'engranatges amb característiques molt primes que requereixen la millor duresa disponible amb una duresa alta, 8407 o SKD61 és l'actualització adequada de l'estàndard H13.

Adaptació de l'acer a la vostra aplicació

Motlle d'injecció d'engranatges del motor

Una eina d'aquest tipus per processar el vidre-omple de niló o mineral-PBT farcit té exigències específiques que es tradueixen directament en requisits d'acer.

El reforç de fibra de vidre en materials com el PA66 GF30 és altament abrasiu - erosiona progressivament les superfícies de la cavitat, de manera més crítica als flancs de les dents de l'engranatge on la precisió dimensional determina la qualitat de la malla. Un motlle d'injecció d'engranatges de motor amb toleràncies dimensionals de ± 0,02 a 0,05 mm al perfil de la dent no pot tolerar un desgast progressiu que canviï aquestes dimensions després de 200.000 cicles.

L'especificació correcta per a una eina d'engranatges amb resines farcides amb abrasius:

Insercions de cavitat i nucli: H13 a HRC 50–52 mínim; 8407/SKD61 on els objectius de vida útil de la producció superen els 2.000.000 de trets

Tractament superficial: recobriment de TiN PVD a les superfícies de la cavitat dental per a una màxima protecció contra el desgast en aplicacions d'alt-vidre-

Base del motlle: P20 o equivalent - la base no s'enfronta a les mateixes exigències de desgast que les insercions de la cavitat

Especificar P20 per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor amb resines d'enginyeria plenes és un mode de fallada documentat. Pot semblar acceptable en els primers 100.000 cicles, però la deriva del perfil de la dent s'accelera a partir d'aquest punt i es converteix en un problema de qualitat de producció abans que el motlle arribi a la meitat de la seva vida útil.

Motlle d'injecció de carcassa del ratolí

Un motlle d'injecció de carcassa de ratolí que funciona amb una barreja ABS o ABS/PC té requisits fonamentalment diferents d'un motlle d'engranatge. L'ABS és un material de baixa -abrasió - el desgast de la superfície de la cavitat és molt més lent que amb les resines farcides. El requisit dominant és la qualitat de la superfície cosmètica i el seu manteniment-a llarg termini.

Per aMotlle d'injecció de carcassa del ratolíamb requisits cosmètics premium, NAK80 (pre-HRC endurit 40–43) és l'opció adequada més habitual per a programes de fins a 800.000 trets aproximadament. Per a programes més llargs, H13 a HRC 48–50 amb polit premium ofereix una millor vida útil a costa d'un treball de polit més exigent.

Cotxe de joguina motlle d'injecció de plàstic

Un motlle d'injecció de plàstic de cotxe de joguina sol utilitzar ABS o PP - ambdós materials no-no abrasius - a grans volums. L'acer correcte depèn principalment de l'objectiu de vida útil de la producció:

Fins a 600.000 trets: P20 és adequat i rendible-

De 600.000 a 1.500.000 trets: H13 a través de l'enduriment a HRC 48–52 és la inversió adequada

Per sobre de 1.500.000 trets: H13 o 8407/SKD61 a HRC 50–54 amb nitruració superficial o recobriment PVD

MoltsCotxe de joguina motlle d'injecció de plàsticles operacions utilitzen P20 per a eines inicials en productes nous, actualitzant-se a H13 si el producte té un èxit comercial a llarg termini-{3}} un enfocament pragmàtic que evita-invertir excessivament en eines dures per a previsions de volum incertes.

Cavitat vs nucli vs motlle BasePer què els diferents components utilitzen diferents acers

Un motlle d'injecció de producció utilitza diferents acers en diferents zones, en funció del que realment requereix cada zona:

Cinserts d'avity i core: els components de precisió que formen la peça. Aquests s'enfronten al desgast més alt, necessiten les toleràncies més ajustades i han de mantenir l'acabat superficial. Utilitzeu el grau adequat a l'aplicació (H13 per a programes de motlles d'engranatges exigents; NAK80 per a carcasses cosmètiques; P20 per a eines no-abrasives de volum moderat).

Plaques base del motlle i components estructurals: el marc que subjecta el motlle. P20 o l'acer pre-temprat equivalent és normalment adequat - aquests components no requereixen la duresa superficial ni la resistència al desgast dels inserts de cavitat.

Agulles d'expulsió i lliscants: H13 a HRC 48–52 o acer de pins dedicat. Aquests s'enfronten a càrrega mecànica cíclica i desgast de contacte a les interfícies mòbils.

Plaques de desgast i casquilles de guia: H13 o equivalent a HRC 50–54 per a la màxima resistència al desgast a les superfícies de lliscament.

L'ús de H13 a tot el motlle - incloses les plaques de base del motlle - afegeix un cost important sense beneficis de rendiment. Concentrar l'acer de primera qualitat on importa és l'enfocament correcte.

El problema dels materials abrasius

Les resines farcides-de vidre imposen taxes de desgast a l'acer del motlle molt més altes que els equivalents sense farcir. Les dades de proves de desgast publicades mostren que les resines plenes de vidre-causen un desgast de la superfície de la cavitat aproximadament entre 10 i 30 vegades superior en comparació amb els equivalents sense farcit del mateix polímer base.

Per a qualsevol motlle o altra eina de precisió destinada a executar aquests materials:

Contingut de vidre superior al 20%: H13 a HRC 50–54 mínim; considereu el recobriment de TiN o TiAlN PVD a les superfícies-de més alt desgast (flancs de dents d'engranatge, zones de la porta)

Materials ignífugs-amb additius halogenats: inoxidable S136 o H13 amb tractament de superfície-resistent a la corrosió

Materials farcits-minerals: H13 amb duresa a l'extrem superior del rang d'especificacions

Un motlle d'injecció d'engranatges de motor que subestima la contribució del desgast del seu contingut de farciment necessitarà la substitució de la inserció de la cavitat molt abans de la seva vida útil -, un cost que supera amb escreix la modesta prima d'actualitzar a l'acer adequat des del principi.

Investigació publicada sobre el rendiment de l'acer del motlle

Un estudi aTribologia Internacional(2021) van comparar les taxes de desgast de P20, H13 (HRC 50) i S136 sota un contacte simulat d'emmotllament per injecció amb PA66 farcit de vidre. H13 va mostrar una taxa de desgast un 73% inferior a la P20; això es tradueix directament en una vida útil ampliada de l'eina i una deriva dimensional reduïda en el context de l'eina.

Recerca enRevista de tecnologia de processament de materials(2020) van trobar que la rugositat de la superfície de la cavitat va augmentar 3 vegades més ràpidament en les eines P20 amb GF30 PP en comparació amb les eines H13 en condicions idèntiques.

Les dades de l'enquesta de l'SPE (2021) van identificar el desgast prematur del motlle a causa de la duresa de l'acer inferior-especificada com la segona causa més freqüent de despesa no planificada d'eines, després de la inadequació del sistema de refrigeració.

Actualització d'acer en un motlle d'injecció d'engranatges de motor de vidre-de niló farcit

Un proveïdor d'automatització industrial estava executant una eina d'engranatge a P20 per a un petit engranatge planetari utilitzat en un actuador. El material era PA66 GF30. Després d'aproximadament 180.000 cicles en un motlle d'engranatges de precisió que s'havia dissenyat per a 1.200.000, la inspecció dimensional va mostrar que el diàmetre del pas de l'engranatge havia augmentat en 0,04 mm - prou per afectar la qualitat de la malla i generar soroll.

La inspecció del motlle va confirmar el desgast superficial dels flancs de les dents. La cavitat del motlle d'injecció d'engranatges del motor no s'havia especificat-per al contingut de vidre del material.

Sunhingstones va substituir les insercions de la cavitat i el nucli amb H13 a HRC 52, amb un recobriment de TiN PVD a les superfícies de la cavitat dental.

Resultats a 500.000 cicles a les plaquetes de substitució: variació del diàmetre de pas de +0.005mm - menys del 15% del desgast de P20 en cicles equivalents. Es preveu que el motlle d'engranatge assoleixi els 1.500000+ cicles abans de la renovació - superant còmodament l'objectiu del programa de cinc-anys. El cost de substitució de la plaquita es va recuperar en vuit mesos en comparació amb la trajectòria de renovació de l'eina original.

Referència ràpida de selecció d'acer

Aplicació

Grau d'acer

Duresa

Notes

Motlle d'injecció d'engranatges de motor, resina abrasiva

H13 / 8407

HRC 50–54

Recobriment de PVD recomanat

eina d'engranatge de precisió, resina sense farcir

H13

HRC 48–52

Especificacions estàndard de llarga-vida

Motlle d'injecció de closca de ratolí, superfície cosmètica

NAK80 / 2738

HRC 40–43

Avantatge de politabilitat

Motlle d'injecció de carcassa de ratolí, gran volum

H13

HRC 48–50

Amb polit premium

Motlle d'injecció de plàstic de cotxes de joguina,<600k shots

P20 / 718

HRC 30–36

Entrada rendible{0}

Toy Car Plastic Injection Mold, >600k tirs

H13

HRC 48–52

A través endurit

PVC o resina corrosiva

S136 / 420SS

HRC 50–52

Resistència a la corrosió

F A Q

 

P: Es poden modelar fils interns directament?

R: Sí-mitjançant mecanismes de desenroscar o nuclis plegables.

P: Fils modelats i insercions-qui és més resistent?

R: Les insercions solen guanyar (sovint entre 2 i 3 vegades en tirar-extraure/torque).

P: Què és millor per a límits-de gran volum?

R: Nuclis plegables o desenroscant per velocitat i qualitat.

P: Com afecten la contracció i les toleràncies als fils?

R:{0}}Prototip crític amb rigor i escala d'acer de motlle amb precisió.

P: Implicacions de costos?

R: El modelat simple és el més barat per endavant; els mecanismes o inserts complexos augmenten els costos d'eines/operacions, però ofereixen valor en rendiment i longevitat.

P: viabilitat de fer-motlle?

R: Excel·lent per a prototips/volums baixos; menys ideal per a alta-precisió o gran-volum a causa de la mà d'obra i la variabilitat addicionals.

P: Quin acer he d'especificar per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor de niló farcit de vidre-?

R: H13 a HRC 50–52 és l'especificació estàndard per a aquest tipus de resines d'enginyeria farcides-de vidre o mineral-de processament de motlles. La duresa de P20 (HRC 30–36) és insuficient per a materials abrasius en qualsevol volum de producció important. Per als programes de motlles de components d'engranatges orientats a més de 2.000.000 de cicles o que utilitzen un alt contingut de vidre (per sobre del 30%), 8407 o SKD61 amb recobriment TiN PVD a les superfícies de la cavitat dental ofereix la màxima protecció contra el desgast.

P: P20 és adequat per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor?

R: P20 només es pot utilitzar en un context de motlle quan el material no està omplert (sense reforç de vidre o mineral), el volum de producció és inferior a 300.000-400.000 trets i les toleràncies dimensionals a les característiques de l'engranatge permeten una degradació modesta de la superfície de la cavitat. Per a qualsevol motlle d'injecció d'engranatges de motor amb resines d'enginyeria plenes, H13 és l'especificació correcta.

P: Com afecta la selecció d'acer el cost d'una eina d'aquest tipus?

R: Les insercions de cavitat H13 solen costar un 25-45% més que les insercions P20 equivalents per a una eina d'engranatge, a causa del tractament tèrmic, el temps de mecanitzat més llarg i el cost de la matèria primera més elevat. No obstant això, les eines H13 solen durar entre 2 i 4 vegades més en aplicacions abrasives, cosa que fa que el cost amortitzat per-de les eines H13 sigui inferior al P20 durant tota la vida útil d'un programa de motlles per injecció d'engranatges de motor.
C
i faig servir NAK80 per a motlles d'engranatges?
NAK80 (HRC 40–43) es pot utilitzar per a un motlle d'injecció d'engranatges de motor amb resines sense omplir de baixa-abrasió a volums moderats. El seu avantatge de poliment respecte a P20 és rellevant si les superfícies d'engranatges tenen un requisit cosmètic, però per als motlles d'engranatges funcionals amb resines d'enginyeria, la major duresa de l'H13 és la propietat més important.

P: Quina és la diferència de vida útil del motlle entre P20 i H13 en una aplicació de motlle d'engranatges?

R: En un motlle amb resina d'enginyeria GF30, les dades de desgast publicades i l'experiència de camp mostren constantment que H13 aconsegueix una vida de cavitat de 4 a 6 vegades més llarga que la P20 abans que se superin les toleràncies dimensionals de les característiques de l'engranatge. La relació exacta depèn del contingut de vidre, les temperatures de processament i la geometria específica del perfil de la dent.

P: On puc obtenir orientació sobre les especificacions d'acer per a un nou projecte d'eina?

R: Un fabricant qualificat de motlles d'injecció d'engranatges de motor ha de proporcionar recomanacions formals d'especificacions d'acer com a part del procés DFM (Design for Manufacturability) -, incloent el grau, la duresa objectiu, l'especificació del tractament tèrmic i el raonament. Qualsevol fàbrica d'eines d'engranatges de bona reputació tindrà experiència documentada amb diferents graus d'acer en múltiples aplicacions de materials d'engranatges i pot fer referència als resultats de producció reals.

Especifiqueu l'acer adequat abans de construir l'eina

La selecció d'acer en un motlle d'injecció d'engranatges de motor, un motlle d'injecció de carcassa de ratolí o qualsevol altra eina d'injecció de precisió és una decisió presa una vegada i es va conviure durant tota la vida de producció del programa. Una-especificació insuficient significa un desgast prematur, una renovació no planificada i interrupcions de la producció. Sobre-especificar significa pagar pel rendiment que l'aplicació no requereix.

L'elecció correcta - H13 per a aplicacions exigents de motlles d'engranatges de gran-volum i precisió; NAK80 o P20 per a treballs cosmètics o de -volum moderat- s'aconsegueix mitjançant una anàlisi disciplinada del material, el volum, els requisits de superfície i l'objectiu de vida útil.

A Sunhingstones, l'especificació d'acer forma part del nostre procés DFM estàndard per a cada motlle d'engranatge, motlle d'injecció de carcassa de ratolí i projecte de motlle d'injecció de plàstic de cotxes de joguina. Documentem el grau, la duresa, el tractament tèrmic i el raonament recomanats perquè els clients entenguin exactament què reben i per què.

Contacta ara

Referències i lectura addicional

 

1.Roberts, GA et al. Tool Steels, 5a edició. ASM International, 1998. https://www.asminternational.org/
2.Chen, X. et al. "Comportament de desgast dels acers de motlle P20 i H13 en condicions d'emmotllament per injecció PA66 farcit de vidre-". Tribology International, Vol. 158, 2021. https://www.sciencedirect.com/journal/tribology-internacional
3. Zhang, Y. et al. "Degradació de la superfície de la cavitat en PP ple de vidre-P20 vs H13". Journal of Materials Processing Technology, Vol. 285, 2020. https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-materials-processing-technolog

Enviar la consulta

Casa

Telèfon

Correu electrònic

Investigació